Συνεδριάζει το Δημοτικό Συμβούλιο Δήμου Ανατολικής Σάμου στις 3 Απριλίου – Τα θέματα που θα συζητηθούν

0
760

Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Ανατολικής Σάμου θα διεξαχθεί (δια ζώσης) την Τετάρτη, 3 Απριλίου, στις 18:30, στην αίθουσα συνεδριάσεών του (πλατεία Πυθαγόρα) για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης.


1. Παραχώρηση χώρων εκδηλώσεων.
Εισηγητής: Χατζηκωνσταντής Ιωάννης πρόεδρος Δ.Σ

2. Παραχώρηση χώρου για τοποθέτηση εργοταξιακού οικίσκου στο χωρο σταθμευσης Αη- Γιαννάκη της Κοινότητας Βαθέος.
Εισηγητής: Δ/νση Τεχνικών υπηρεσιών.

3. Λήψη απόφασης σχετικά με τη διαδικασία παραχώρησης χώρων εκδηλώσεων του Δήμου Ανατολικής Σάμου.
Εισηγητής: Χατζηκωνσταντής Ιωάννης πρόεδρος Δ.Σ

4. Χαρακτηρισμός επιχείρησης ως εποχιακή 

Εισηγητής: Δ/νση Οικονομικών υπηρεσιών. 

5. Διαγραφή δήλωσης απόδοσης τέλους διαμονής και παρεπιδημούντων και τέλους επι ακαθάριστών εσόδων.
Εισηγητής: Δ/νση Οικονομικών υπηρεσιών.

6. Απολογισμός Δράσεων Δ/νσης Πολιτισμού Τουρισμού & Άθλησης έτους 2023.

Εισηγητής: Δ/νση Πολιτισμού Τουρισμού & Άθλησης.

7. Προγραμματισμός Δράσεων Δ/νσης Πολιτισμού Τουρισμού & Άθλησης έτους 2024.

Εισηγητής: Δ/νση Πολιτισμού Τουρισμού & Άθλησης.

8. Ορισμός εκπροσώπου στην επιτροπή για την καταλληλότατά και επιλογή χώρων για ανέγερση διδακτηρίων καθώς και τη μίσθωση κτιρίων για τη στέγαση σχολικών μονάδων του Δήμου Ανατολικής Σάμου.
Εισηγητής: Αρχοντούλης Ιωάννης εντεταλμένος σύμβουλος.

9. Πρόταση- εισήγηση της Επιτροπής Παιδείας για μεταφορά δυο τάξεων του ΕΠΑΛ στο ΓΕΛ για τη δημιουργία του εργαστηρίου ναυπηγικής.
Εισηγητής: Αρχοντούλης Ιωάννης εντεταλμένος σύμβουλος.


10. Εισήγηση-πρόταση της επιτροπής παιδείας για μεταφορά προκατασκευασμένων αιθουσών σε σχολικές μονάδες.
Εισηγητής: Αρχοντούλης Ιωάννης εντεταλμένος σύμβουλος.


11.
 Ορισμός εκπροσώπων του Δήμου Ανατολικής Σάμου, για τη συγκρότηση των Σχολικών συμβουλίων των μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Εισηγητής: Αρχοντούλης Ιωάννης εντεταλμένος σύμβουλος.

12. Ορισμός εκπροσώπων του Δήμου Ανατολικής Σάμου, για τη συγκρότηση των Σχολικών συμβουλίων των μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Εισηγητής: Αρχοντούλης Ιωάννης εντεταλμένος σύμβουλος.

13. Ορισμός εκπροσώπων του Δήμου για την συγκρότηση της επιτροπής καταγραφής και κατανομής περιουσιακών στοιχείων του Ν.Π.Δ.Δ «ΣΑΜΙΑΚΗ ΑΡΩΓΗ». 

Εισηγητής: Καρβελάς Ευάγγελος αντιδήμαρχος

14.Έγκριση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων λόγω εκτέλεσης εργασιών στα πλαίσια κατασκευής του έργου «ΚΑΤΑΣΚΕΥΉ ΑΓΩΓΟΥ ΣΥΝΔΕΣΗΣ , ΑΠΟΧΕΤΕΥΤΙΚΟΎ ΔΙΚΤΥΟΥ Μυτιληνιων με τη ΜΕΛ Χώρας
Εισηγητής: Δ/νση Τεχνικών υπηρεσιών.

15. Παραχώρηση χώρου του Δήμου Ανατολικής Σάμου στους εθελοντές κτηνίατρους για την πραγματοποίηση μαζικών στειρώσεων και ηλεκτρονικής σήμανσης σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς (γάτες).
Εισηγητής: Δ/νση Τοπικής Οικονομικής Αναπτυξης.

16. Παραχώρηση χώρου του Δήμου Ανατολικής Σάμου στους εθελοντές κτηνίατρους για την πραγματοποίηση μαζικών στειρώσεων και ηλεκτρονικής σήμανσης σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς (σκύλων).
Εισηγητής: Δ/νση Τοπικής Οικονομικής Αναπτυξης.

17. Συγκρότηση ειδικής επιτροπής για έλεγχο και ορθότητα Κοινοχρήστων χώρων.

Εισηγητής: Δ/νση Οικονομικών υπηρεσιών.

18. Ψήφισμα – πρόταση διατήρησης των ΝΠΔΔ Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας και Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Εισηγητής: Πνευματικάκης Ιωάννης εντεταλμένος σύμβουλος

19. Έγκριση συμμετοχής του Δήμου Ανατολικής Σάμου στο Δίκτυο Δήμων για την πολιτική προστασία, την ανθεκτικότητα και την αειφορία με διακριτό τίτλο «ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΩΝ ΠΟΛΕΩΝ (Έγκριση καταστατικού και ορισμός εκπροσώπου)
Εισηγητής: Δήμαρχος

20. Εκλογή συμπαραστάτη του δημότη και της επιχείρησης. Εισηγητής: Χατζηκωνσταντής Ιωάννης πρόεδρος Δ.Σ.